Pages

RPH


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 5
Mata pelajaran         : Sains
Kelas                         : 5 Cemerlang
Bil. Murid                  : 30 orang
Masa                          : 11.00 pagi – 12.00 tengah hari (60 minit)
Tarikh                        : 24 September 2012
Tema                          : Saling Bergantungan Amtara Haiwan dan Tumbuhan
Tajuk                         : Rantai Makanan
Hasil Pembelajaran:
Memahami rantai makanan sebagai hubungan makanan antara hidupan

Objektif
Diakhir pembelajaran, murid-murid dapat:
a)    Mata pelajaran
·   Membina sekurang-kurangnya tiga contoh rantai makanan
·   Memberi tahu secara lisan sekurang-kurangnya tiga contoh pengeluar, pengguna premier,  pengguna sekunder dan pengguna tertiar
b)    Kemahiran Saintifik(Kemahiran Proses Sains)
·   Membuat ramalan terhadap situasi yang diberikan oleh guru mengenai rantai makanan
·   Berkomunikasi dengan rakan sebaya dan guru di dalam keaadaan terkawal semasa aktiviti sedang di jalankan.
Isi Kandungan Pelajaran
1.    Mengetahui jenis tumbuhan dan haiwan yang terlibat dalam rantai makanan
2.    Memperkenalkan istilah pengeluar, pengguna pertama (primer), pengguna kedua(sekunder) dan pengguna ketiga(tertiar)
3.    Memperkenalkan simbol yang bermaksud “dimakann oleh”
4.    Membentuk Rantai Makanan
Pengetahuan sedia ada
1.    Murid tahu tabiat makan haiwan herbivor, karnivor dan omnivor
2.    Muriod tahu bahawa tumbuhan hijau boleh membina makanannya sendiri



Nilai Murni
1.    Hormat –menghormati dan berkerjasama antara guru dan rakan rakan sebaya di dalam aktiviti  pembelajaran.
2.        Menghargai rukun alam bahawa sesuatu yang hidup boleh menjadi makanan kepada benda   hidup yang lain.
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
1.    Papan Putih
2.    Slaid powerpoint yang menunjukkan gambaran perkaitan rantai makanan,
3.    CD lagu “Bangau oh Bangau”
4.    Papan putih untuk menulis “hidupan dan makanannya”
5.    Kad Gambar yang menunjukkan simbol “dimakan oleh”
6.    LCD
7.    Laptop
8.    Kad gambar yang menunjukkan contoh- contoh hidupan pengeluar, pengguna primer, pengguna sekunder dan pengguna tertiar.
9.    Lembaran Kerja yang meminta murid mengisi tempat kosong.         
10. Transperansi OHP

Pelaksanaan
Isi Pelajaran
Kaedah penyampaian
Catatan
Set Induksi

Pengenalan kepada tajuk:
Rantai Makanan Berlaku apabila suatu benda hidup dimakan oleh benda hidup yang lain

Istilah:
Herbivor
Karnivor
Omnivor

.



Pasangkan lagu “Bangau oh Bangau” dan minta murid mendengar dengan teliti

Minta murid menjawab soalan-soalan berikut:
1) Haiwan apakah yang makan rumput?
2) Apakah makanan bangau?
3) Apakah istilah haiwan yang makan daging sahaja?

Perkenalkan tajuk pelajaran hari ini.

Strategi P&P
Kaedah: kelas
Teknik: Soal Jawab
Alat:
Cakera padat lagu
Laptop

Kemahiran berfikir:
Kreatif dan Kritis
Nilai: Hormat Menghormati
LANGKAH 1 
Penerangan mengenai hidupan yang terlibat dalam Rantai makanan


Buat perkaitan tentang lagu tadi dengan tajuk bagi menjelaskan tumbuhan hijau (rumput) yang dimakan oleh haiwan herbivor (kerbau)

Minta murid pula memberi contoh haiwan herbivor (yang makan rumput) secara lisan
 Minta murid menulis di papan putih satu jenis tumbuhan dan haiwan mengikut tabiat makan yang terlibat dalam lagu.

Strategi P&P
Kaedah: kelas
Teknik: Penerangan
Alat:
Papan putih

Kemahiran berfikir:
Kreatif dan Kritis
Nilai: yakin diri.

LANGKAH 2
Mengenalkan istilah yang terdapat dalam rantai makanan.


Arahkan murid teliti kandungan perisian pembelajaran “rantai makanan” yang menunjukkan perkaitan antara istilah pengeluar, primer, sekunder dan tertiar

Perkenalkan istilah berdasarkan contoh tumbuhan dan haiwan seperti dalam slide powerpoint yang ditunjukkan.
1) Rumput- pengeluar
2) Kerbau- Pengguna pertama (Primer)
3) Ular- pengguna kedua (sekunder)
4) Helang- Pengguna ketiga (tertiar)
Minta Murid memberi contoh lain secara lisan dan membina perkaitan antara pengeluar, pengguna sekunder dan pengguna tertiar.


Strategi P&P:
Pemerhatian
Kaedah: kelas
Teknik:
  • Penerangan
  • perbincangan
Alat:
  • Slaid powerpoint
  • Laptop
  • LCD

Kemahiran berfikir:
Kreatif dan Kritis
Nilai: Yakin Diri
LANGKAH 3

Menerangkan konsep :
“Bermaksud dimakan Oleh”



Tunjuk simbol anak panah melalui kad imbasan dan maksudnya
 Minta murid lekatkan arah simbol anak panah pada contoh yang mereka brerikan di papan putih dalam langkah 1 menggantikan perkataan dimakan oleh

Strategi P&P
Kaedah:
  • Kelas
  • individu

Teknik: Penerangan
Alat:
  • Kad Gambar anak panah
  • Papan putih

Kemahiran berfikir:
Kreatif dan Kritis
Nilai: Yakin
 LANGKAH 4

Perbincangan dalam kumpulan: Membina rantai makanan



Bentuk lima kumpulan dan lantik ketua.

Arahkan setiap kumpulan menbina tiga rantai makanan pada kertas transparensi berdasarkan gambar hidupan yang ditunjukkan dalam slaid power point.
Guru bertindak sebagai fasilitator dab beredar dari satu kumpulan ke satu kumpulan

Strategi P&P:
Hipotesis
Kaedah:
  • Kelas
  • kumpulan

Teknik:
  • Perbincangan
  • Bimbingan
Alat:
  • Slaid powerpoint
  • Transperensi

Kemahiran berfikir:
Kreatif dan Kritis

Nilai: Tolong Menolong
LANGKAH 5
Pembentangan



Minta ketua kumpulan membentangkan hasil perbincangan yang di jalankan dalam kumpulan

Buat ramalan berdasarkan situasi yang diberi hasil pembentangan kumpulan

Contoh situasi:
·         Apa akan jadi pada kambing jika rumput berkurangan.
·         Apa pula akan terjadi jika bilangan harimau bertambah?

Minta murid buat ramalan berdasarkan situasi yang di beri guru hasil dari pembentangan kumpulan.


Strategi P&P
Hipotesis
Kaedah:
  • Kelas
  • kumpulan

Teknik:
  • Penerangan
  • Sumbangsaran

Alat:
  • Transperensi
  • OHP

Kemahiran berfikir:
Kreatif dan Kritis
Nilai: Hormat menghormati
RUMUSAN
 Membuat kesimpulan daripada aktiviti yang dijalankan

Edarkan lembaran kerja dan minta murid untuk melengkapkan nota yang tidak lengkap dengan bimbingan guru.
Guru membincangkan kembali apa yang dipelajari.
Strategi P&P
Kaedah:
  • Kelas
Teknik: Bimbingan
Alat:
  • Lembaran Kerja
Kemahiran berfikir:
Kreatif dan Kritis
Nilai: Bersyukur


PENUTUP

Membina buku skrap




Murid diarahkan membuat buku skrap dengan membina tujuh rantai makanan menggunakan gambar yang diambil dari majalah dan sebagainya secara berkumpulan sebagai tugasan di rumah.






  TOPIK 1


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  ( OBJEKTIVISME)


 Tarikh             :  26 Mac 2012
                                   
Masa                :  9.40 – 10.40 a.m

Kelas               :  4  Mawar

Bilangan Murid :   30 Orang

Mata Pelajaran             :  Sains

Tajuk                           :  1.  Sifat-Sifat Bahan

Objektif Pembelajaran  :  1.1  Memahami Sifat-Sifat Bahan

Pengetahuan Sedia Ada            :  1.  Murid biasa bermain dengan alat permainan yang
                                                        Diperbuat daripada belbagai jenis bahan seperti dari
                                                        plastik, dan besi.

Konsep                                    :  Inkuiri Penemuan

Bahan Bantu Mengajar :  Pensel, Pembaris kayu, Pembaris Plastik, Pembaris Besi,
                                                   Bola, Cermin, klip Kertas, gunting.

Nilai                                         :  Mensyukuri nikmat yang dikurniakan oleh tuhan
                                                   Bekerjasama dan Bertanggungjawab.

Kemahiran                                :  Mengeksperimen dan perbincangan.

RPH 1- OBJEKTIVISME

Langkah/Masa
Isi Pelajaran
            Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
( 5 Minit)
Semua objek diperbuat daripada bahan  yang berlainan.
1.Guru menunjukkan beberapa objek yang diperbuat daripada bahan yang berlainan.
Contoh:

Bola- Getah
Pembaris plastik- plastik


  
2.Guru bersoal-jawab dengan murid
1.Murid memerhati objek yang ditunjuk boleh guru.

2.Murid memberi respon
BBM

Bola

Pembaris plastik
Perkembangan

Langkah 1
( 10 Minit)


















Langkah 2
( 25 Minit)



























Langkah 3
( 10 Minit)







Memahami tentang objek dan bahan yang digunakan untuk menghasilkan objek
1.Guru menunjukkan objek maujud kepada murid.
Contoh:
Paku
Pensel
Cermin


Klip kertas
Gunting


2.Guru menanyakan soalan
-Apakah bahan yang digunakan untuk membuat objek ini?



1.Menyediakan pelbagai jenis objek bagi setiap kumpulan murid.

2.Membahagikan murid kepada 5 kumpulan.

3.Menerangkan kepada murid tentang aktiviti yang akan dijalankan.


3.Mengedarkan lampiran tugasan kepada setiap kumpulan

4.Memantau  dan menyemak aktiviti yang dijalankan oleh murid.

5. Mengelas setiap objek mengikut bahan asal objek.

6.Guru membuat kesimpulan tentang topik yang diajar.


1.Guru memyediakan 5 soalan kuiz.
Contoh:

Pemadam diperbuat daripada……………….


2.Guru menyebut nama murid secara rambang


1.Murid menamakan ojek tersebut.

2. Murid menyatakan ramalan mereka tentang bahan














1.Murid menjalankan aktiviti yang diarahkan guru.

2.Murid mencatat  hasil pemerhatian dalam lampiran yang disediakan oleh guru.

3.Murid memberi respon.
















1.Murid menjawab soalan guru.










BBM

Paku

Pensel

Cermin

Klip kertas

Gunting











BBM

Daun
Batu
Gelas kaca
Kiub ais


Kemahiran Saintifik

Eksperimen
Memerhati
Mengelas















BBM

Sampul soalan kuiz

Penutup
( 10 Minit)
Membuat rumusan  lembarab kerja
1.Guru mengedarkan lembaran kerja.

2.Latihan kerja rumah, meminta murid menyenaraikan objek yang terdapat di kawasan rumah berdasarkan bahan asal yang dipelajari.
1.Murid menjawab lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.

2.Murid melaksanakan tugasan yang diberikan.
BBM

Lembaran kerja


Refleksi:

Semua murid dapat menyenarai contoh objek dengan 5 bahan asal  objek yang  telah dipelajari



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KONTRUKTIVISME)


Mata Pelajaran             :  Sains

Kelas                                       :  4 Mawar

Tarikh                                      :   26 Mac 201

Masa                                        :  9.40- 10.40 a.m

Bilangan Murid             :  30 Orang

Bidang Pembelajaran                :  1.  Sifat-Sifat Bahan

Objektif   Pembelajaran            :  1.1  Memahami Sifat-Sifat Bahan.

Hasil Pembelajaran                   :  Pada Akhir P&P, Murid dapat:
                                               
                                                           
A)     Menguasai Isi Kandungan
1.      Mengelas objek yang diperbuat daripada pelbagai jenis bahan.
2.      Menyenaraikan  3 objek berdasarkan bahan asal

B)     Membina Kemahiran Saintifik, Berfikir dan Strategi  Berfikir.
1.       Menjalankan eksperimen dalam kumpulan untuk mengelas jenis objek dengan bahan asal.

C)     Mengamalkan sikap sainstifik dan nilai murni.
1.       Melibatkan diri secara aktif semasa aktiviti kumpulan menjalankan eksperimen.

Konsep                                    :  Objek yang diperbuat daripada 5 jenis bahan asal.

BBM                                        :  Pensel, Pembaris kayu/ besi/plastik, bola, cermin, klip kertas,                                                    gunting, lembaran kerja dan soaln kuiz.


RPH 2- KONTRUKTIVISME

Fasa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
 Nota
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil Idea.
( 5 Minit)
Semua objek diperbuat daripada bhan yang berlainan.
1.Guru menunjukkan objek yang diperbuat daripada bahan yang berlainan.

2.Guru mengemukakan soalan.

1.Murid membuat pemerhatian dan menyebut nama bahan yang di tunjukkann oleh guru.

2.Murid menjawab soalan guru.

Strategi/teknik

Penyoalan seluruh kelas
Menstruktur Semula Idea.
( 40Minit)
1.Memahami tentang objek-objek dan bahan yang digunakan untuk menghasilkan objek.

2.Objek yang berlainan diperbuat daripada bhan yang berlainan.

Bola sepak-getah

Cermin – kaca

Pensel-kayu

Botol plastik- plastik

Klip kertas- besi

1.Guru mebahagikan murid kepada 5 kumpulan kecil

2.Guru meminta setiap kumpulan mencari objek di kawaan sekolah berdasarkan borang pemerhatian  yang diberikan.

3.Guru memantau dan memeriksaan hasil dapatan kumpulan.
1.Murid membuat pemerhatian di sekitar kawasan sekolah  dan mencatat dalamborang pemerhatian.

2.Murid mengelas objek mengikut jenis bahanyang digunakan.

3.Murid membuat pembentangan hasil dapatan kumpulan.
Strategi

Inkuri dalam kumpulan


Sikap Saintifik/ nilai murni

Penglibatan aktif dan menghargai masa.


Aplikasi Idea
( 10 Minit)


5 soalan kuiz yang berkaitan jenis onjek dan 5 bahan asal objek.
1.Guru menyediakan 5 sampul soalan

2.Guru membimbing murid membuat kesimpulan.
1.Setiap kumpulan murid memilih sampul soalan.

2.Murid berbincang dalam kumpulan menjawab soalan kuiz.


3.Murid membuat kesimpulan

Sikap saintifik/ nilai murni

Penglibatan aktif unuk membincang jawapan
Penutup
( 5 Minit)
Membuat kesimpulan.
1.Guru mengedarkan lembaran kerja


1.Murid menjawab soalan dalam lembaran kerja.


BBM
Lembara kerja




TOPIK 2


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  ( OBJEKTIVISME)


 Tarikh             :  27 Mac 2012
                                   
Masa                :  9.40 – 10.40 a.m

Kelas               :  4  Mawar

Bilangan Murid :   30 Orang

Mata Pelajaran             :  Sains

Tajuk                           :  1.  Sifat-Sifat Bahan

Objektif Pembelajaran  :  1.2  Mengenal pasti bahan konduktor dan bahan penebat

Pengetahuan Sedia Ada            :     1.   Murid telah mempelajari litar elektrik lengkap boleh
                                                            Menyalakan mentol.
1.      Sudu besi berasa panas apabila diletakkan di dalam air teh yang panas.


Konsep                                    :  Inkuiri Penemuan, Eksperimen dan Perbincangan

Bahan Bantu Mengajar :  Litar elektrik, paku, sudu plastik/besi, straw, batang ais-krim,
                                                   Pembaris besi/ kayu/ plastik.

Nilai                                         :  Mensyukuri nikmat yang dikurniakan oleh tuhan
                                                   Bekerjasama dan Bertanggungjawab.

Kemahiran                                :  Mengeksperimen, permerhatian dan perbincangan.
                                   

 RPH 3- OBJEKTIVISME

Langkah/ Masa
Isi Pelajaran
   Aktiviti Pengajaran Dan pembelajaran
 Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
( 5 Minit)
Menyatakan pelbagai jenis objek.
1.Guru menunjukkan beberapa jenis objek yang berlainan.
Contoh:

Sudu besi/ plastik

Klip kertas

Kunci

Kain

2.Guru bersoal-jawab dengan murid-murid.



1.Murid membuat pemerhatian  dan menyenaraikan objek yang ditunjukkan oleh guru.

2.Murid memberi respon.
BBM

Bahan- bahan maujud seperti

Sudu
Kunci
Kain

Perkembangan

Langkah 1
( 15 Minit)


















Langkah 2
( 20 Minit)

















Langkah 3
(10 Minit)

Mengenalpasti bahan yang boleh mengalirkan elektrik dan bahan yang tidak boleh mengalirkan elektrik.

















Menjalankan eksperimen  kumpulan



















Bahan konduktor juga boleh mengalirkan haba
1.Guru menunjukkan litar elektrik di hadapan kelas untuk keseluruhan kelas.

2.Guru mengemukakan soalan.
a.  Bagaimana untuk menyalakan mentol ini?

b.  Apakah bahan bahan yang boleh menyebabkan mentol tersebut menyala.

3.Guru membuat demostrasi bagi menyalakan mentol.




1.Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan kecil.

2.Menyediakan kepada setiap kumpulan murid:
a.  Litar elektrik
b.  Pelbagai jenis objek
c.  Borang pemerhatian


3.Guru memantau dan membimbing murid  semasa menjalankan ujikaji.



1.Guru membuat demostrasi untuk menguji beberapa objek dengan menggunakan air panas

2.Guru menggunakan objek-objek yang berlainan.

3.Guru membuat kesimpulan.





2olplkokggddy22222
2.d222tfy
1.Guru membuat pemerhatian dan membuat ramalan tentang jenis bahan yang mungkin bolah menyalakan mentol tersebut.

2.Beberapa murid tampil ke hadapan untuk mencuba menyalakan mentol.











1.Murid menjalankan eksperimen dalam kumpulan.

2.Murid merekod hasil ujikaji.













1.Murid membuat pemerhatian dan meramal keadaan sudu tersebut

2.Murid mendengar kesimpulan yang dibuat oleh guru.

















Kemahiran Saintifik
 Pemerhatian

Perbincangan


BBM

Litar elektrik















Strategi/ teknik

Inkuri Penemuan

Kemahiran Saintifik

Eksperimen
Memerhati
Merekod










BBM

Air panas
Sudu besi
Sudu plastik

Kemahiran Saintifik

Memerhati
Meramal

Membuat kesimpulan

Penutup
(10 Minit)

Membuat kesimpulan
Dan lembaran kerja

1.Guru membuat kesimpulan bahawa bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik ialah bahan konduktor manakala bahan yang tidak mengalirkan arus elektrik dinamakan bahan penebat.



2.Guru juga menjelaskan bahan yang mengalirkan haba juga dinamakan bahan konduktor manakala bahan ang tidak mengalirkan haba dinamakan bahan penebat.


3.Guru megedarkan lembaran kerja


1 Murid mendengar penerangan guru.

2.Murid menjawab soalan dalam lembaran kerja.

Membuat kesimpulan dan
Lembaran kerja


Refleksi :

Semua murid dapat mengenalpasti bahan konduktor ialah bahan yang mengalirkan arus elektrik dan juga mengalirkan haba manakala bahan penebat ialah bahan yang tidak mengalirkan arus elektrik dan tidak mengalirkan haba.



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KONTRUKTIVISME)


Mata Pelajaran             :  Sains

Kelas                                       :  4 Mawar

Tarikh                                      :   27 Mac 201

Masa                                        :  9.40- 10.40 a.m

Bilangan Murid             :  30 Orang

Bidang Pembelajaran                :  1.  Sifat-Sifat Bahan

Objektif   Pembelajaran            :  1.2  Mengenal pasti bahan konduktor dan bahan penebat.

Hasil Pembelajaran                   :  Pada Akhir P&P, Murid dapat:
                                               
                                                           
A)     Menguasai Isi Kandungan
1.      Mengelas objek mengikut bahan konduktor dan bahan penebat.

2.      Menyenaraikan  3 objek  bagi bahan konduktor dan   
Bahan penebat.
                 
B)     Membina Kemahiran Saintifik, Berfikir dan Strategi  Berfikir.
1.       Menjalankan eksperimen dalam kumpulan untuk mengelas bahan konduk dan bahan penebat.

                                                C). Mengamalkan sikap sainstifik dan nilai murni.

1.      Melibatkan diri secara aktif semasa aktiviti kumpulan menjalankan eksperimen.

Konsep                                    :  Objek dapat dikelaskan kepada bahan konduktor dan bahan
    Penebat.


BBM                                        :  Litar elektrik, Pensel, Pembaris kayu/ besi/plastik, paku,                                                sudu besi/ plastik,  gunting, straw, kunci dan  lembaran kerja.

RPH 4-KONTRUKTIVISME

Fasa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Nota
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil Idea
( 5 Minit)
Menyatakan pelbagai jenis objek.
1.Guru menyuruh murid menyenaikan jenis objek yang telah dipelajari mengikut bahanasal objek.
1.Murid memberikan beberapa contoh objek yang telah dipelajari;
Contoh:
Paku-logam
Bola sepak-getah
Cermin-kaca
Pensel-kayu
Straw-plastik


Strategi/teknik

Penyoalan seluruh kelas
Menstruktur/
Menstruktur
Idea
( 40 Minit)
Mengenalpasti bahan yang boleh mengalirkan elektrik dan bahan yang tidak boleh mengalirkan arus elektrik

Menjalankan  eksperimen untuk mengenalpasti bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik dan bahan yang tidak boleh mengalirkan arus elektrik

Membuat kesimpulan
Mengenai bahan konduktor dan bahan penebat
1.Guru menunjukkan satu litar elektrik kepada murid.

2.Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan kecil.

3.Mengarahkan murid menjalankan ujikaji.

4.Menyuruh setiap kumpulan murid membentangkan hasil eksperimen.

5.Guru memantau dan membuat penilaian.


1.Dengan menggunakan litar elektrik murid menguji beberapa objek yang terdapat dalam makmal sains sama ada boleh menyalakan mentol atau tidak.

2.Murid merekod pemerhatian dalam borang pemerhatian.

3.Murid mengelas bahan kepada 2 kumpulan.

4.Murid membuat pembentangan.

5.Murid dari kumpulan lain turut menilai dan boleh memberi komen yang bermanfaat.



Strategi/teknik

Inkuri penemuan dalam kmpulan

Sikap Saintifik dan nilai murni

-Penglibatan aktif murid

-Menghargai masa semasa menjalankan ujikaji.


Aplikasi
( 15 Mini)

Bahan konduktor juga boleh mengalirkan haba
1.Guru membekalkan setiap kumpulan murid dengan segelas air panas
2.memberi arahan untuk membuat ujikaji.
1.Murid menggunakan objek sama untuk mennentukan bahan yang boleh mengalir haba dan bahan yang boleh mengalirkan haba


Strategi/ teknik

Inkuri penemuan
Refleksi/
Penutup
( 5 Minit)

Bahan konduktor ialah bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik dan mengaliran haba

Bahan penebat tidak mengalirkan arus elektrik dan haba


1.Guru mengedarkan lembaran kerja.

2.Meminta murid membuat rumusan tentang tajuk yang telah dipelajari.
1.Murid menjawab soalan dalam lebaran.

2.Murid membuat kesimpulan.
Strategi/ teknik

Penyoalan seluruh kelas.





TOPIK 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  ( OBJEKTIVISME)


 Tarikh             :  28 Mac 2012
                                   
Masa                :  9.40 – 10.40 a.m

Kelas               :  4  Mawar

Bilangan Murid :   30 Orang

Mata Pelajaran             :  Sains

Tajuk                           :  1.  Sifat-Sifat Bahan

Objektif Pembelajaran  :  1.3  Memahami Sifat-Sifat Bahan Lut Sinar, Bahan Lut
                                                          Cahaya dan Bahan Legap

Pengetahuan Sedia Ada            :  1.  Murid pernah memakai cermin mata hitam semasa cuaca
                                                        Panas terik

Konsep                                    :  Pembelajaran Masteri

Bahan Bantu Mengajar :  Cermin mata, beg plastik hitam, beg plastik putih , beg
                                                   Plastik jernih, daun, kiub ais, gelas,

Nilai                                         :  Mensyukuri nikmat yang dikurniakan oleh tuhan
                                                   Bekerjasama, Bertanggungjawab, minat dan ingin tahu.

Kemahiran                                :  Memerhati, mengelas, membina hipotesis dan perbincangan.

 RPH 5 - OBJEKTIVISME

Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
(5 Minit)
Gambaran awal mengenai tajuk.
1.Guru mempamerkan 3 beg plastik yang berlainan sifatnya.

Beg plastik hitam

Beg plastik plastik

Beg plastik jernih

2,Guru menyuruh murid meneka apa benda yang terdapat dalam setiap beg plastik.


1.Murid menyatakan ramalan mereka.
BBM

Beg plastik hitam

Beg plastik putih

Beg plastik jernih.

Perkembangan

Langkah 1
( 15 Minit)
















Langkah 2
( 25 Minit)






























Langkah 3
( 10 Minit)
Mengenal pasti  bahan lut sinar, lut cahaya dan legap.















Guru menjalankan demostrasi.
1.Guru menerangkan 3 sifat bahan berdasarkan aktiviti di atas:

Bahan lut sinar

Bahan lut cahaya

Bahan legap

2.Guru meminta  murid memberi beberapa contoh bahan  bahan lut sinar, lut cahaya dan legap


1.Guru menjalankan demostrasi dengan menghalakan cahaya lampu suluh kebeberapa objek.

2.Guru meminta murid mengelas objek mengikut jenas bahan.

3.Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan kecil.

4.Guru menyediakan objek dan mengedar borang pemerhatian.

5.Guru memantau dan membimbing murid semasa aktiviti dijalankan.


1.Berdasarkan aktiviti yang dijalankan guru meminta murid membentangkan hasil eksperimen.

2.Guru menilai hasi pembentangan murid dan membuat penerangan pengukuhan

1.Murid menyatakan beberapa contoh objek yang mempunyai sifat bahan

a.Lut Sinar
- gelas, plastik jernih

b.Lut cahaya
-kertas tisu, kiub ais

c.Legap
-buku teks, kayu



1.Murid memerhati demostrasi yang dijalankan oleh guru.








2.Murid menjalankan ujikaji berpandukan kad tugasan yang diberi.

3.Murid merekod pemerhatian dalam dalam jadual yang disediakan.







1.Murid membentangkan hasil eksperimen.




2.Murid mendengar penerangan pengukuhan dari guru
Kemahiran Saintifik

-berkomunikasi


Nilai Murni
-berfikir secara rasional











BBM

Daun

Kayu

Gelas

Kiub ais























Perbincangan secara antara guru dan murid






Penuntup
( 5 Minit)

Membuat kesimpulan dan menjawab lembaran kerja

1.Guru membuat kesimpulan tentang sifat bahan lut sinar, bahan lut cahaya dan bahan legap


2.Guru mengedarkan lembaran kerja


1.Murid menjawab soalan dalam lembaran.

Lembaran kerja


Refleksi :

Semua murid dapat mengelas bahan mengikut sifat penembusan cahayadan mengenalpasti bahan lut sinar, lut cahaya dan bahan legap.






RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KONTRUKTIVISME)


Mata Pelajaran                         :  Sains

Kelas                                       :  4 Mawar

Tarikh                                      :   28 Mac 201

Masa                                        :  9.40- 10.40 a.m

Bilangan Murid                          :  30 Orang

Bidang Pembelajaran                :  1.  Sifat-Sifat Bahan

Objektif   Pembelajaran            :  1.2  Memahami sifat-sifat bahan lut sinar, bahan lut cahaya
                                                   Dan bahan legap..

Hasil Pembelajaran                   :  Pada Akhir P&P, Murid dapat:
                                               
                                                           
A)     Menguasai Isi Kandungan
1.Memahami sifat-sifat bahan lut sinar, lut cahaya dan legap

2.Menulis maksud  bahan lut sinar, lut cahaya dan legap. 
                                               
                                          3.Menyenaraikan bahan-bahan lut sinar, lut cahaya dan
                                             Legap.
                 
B)     Membina Kemahiran Saintifik, Berfikir dan Strategi  Berfikir.
1. Menjalankan eksperimen dalam kumpulan untuk  menentukan jenis bahan dan sifat penembusan cahaya.

                                                C). Mengamalkan sikap sainstifik dan nilai murni.

1.Melibatkan diri secara aktif semasa aktiviti kumpulan  untuk menjalankan eksperimen.
2. Menghargai masa dengan menjlankan eksperimen dengan cepat dan pantas.

Konsep                                    :  1.Bahan Lut Cahaya membenarkan semua cahaya
                                                   Menembusinya.

                                                   2.Bahan Lut Cahaya hanya membenarkan sebahagian cahaya
                                                   Menembusinya.
                                                           
                                                   3.Bahan Legap langsung tidak  membenarkan cahaya
                                                   Menembusinya.
BBM                                        :  Plastik hitam, plastik putih, plastik jernih, lampu suluh, buku                                           teks, kertas tisu.


 RPH 6-KONTRUKTIVISME

Fasa
Isi Kandungan
AKtiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Nota

Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil Idea
( 5 Minit)
Menarik minat murid
-Gambaran awal mengenai tajuk
1.Guru mempamerkan 3 beg plastik yang berlainan sifat.

2.Guru mengemukakan soalan.
1.Murid menyatakan ramalan mereka mengenai apa yang terdapat di dalam ketiga-tiga beg plastik tersebut.
Teknik

Penyoalan seluruh kelas.
Menstruktur/
Menstruktur semula
( 30 minit)
1.Mengenalpasti jenis bahan lut sinar,lut cahay dan legap.

2.Mengeksperimen untuk mengenalpasti sifat bahan.

-Bahan lut sinar
-Bahan lut cahaya
Bahan legap
1.Guru menerangkan 3 sifat bahan.

2.Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan kecil.

3.Meminta murid menjalankan eksperimen

4.Guru menilai dan membuat penerangan pengukuhan.
1.Murid menyenaraikan beberapa contoh objek yang mempunyai sifat lut sinar,lut cahaya da legap.

2.Secara berkumpulan, murid menjalankan eksperimen untuk mengenal pasti bahan lut sinar, lut cahaya dan legap.

3.Murid mencatat pemerhatian dalam borang pemerhatian.

4.Setiap kumpulan murid membentangkan hasil  dapatan mereka.

5.Murid kumpulan lain turut menilai dan member maklum balas.


Strategi/ teknik

Inkuri penemuan dalam kumpulan


Sikap saintifik dan nilai murni

Penglibatan aktif murid

Menghargai masa semasa menjalankan ujikaji.
Aplikasi
(15 Minit)

Mengaplikasi idea dan kaitkan dengan pengetahuan sedia ada murid
1.Guru mengedarkan kad manila untu menghasilkan topeng muka.

2.Menyuruh murid menyatakan 2 bahan yang boleh digunakan untuk menampalkan lubang mata pada topeng.
1.Setiap kumpulan murid menghasilkan 3 topeng .

2.Murid menampalkan lubang mata topeng dengan bahan lut sinar, lut cahaya dan legap.

3.Murid menyenaraikan 2 bahan lain yang boleh digunakan untuk menampal lubang pada topeng.

Strategi

Perbincangan dalam kumpulan

Persembahan topeng oleh setiap kumpulan.
Refleksi/
Penutup
( 5 Minit)

Membuat kesimpulan dan maksud setiap bahan.
1.Guru membuat ujian formatif dengan menulis maksud bahan lut sinar, lut cahaya dan legap
1.Murid menulis maksud setiap bahan.

2.Murid membuat kesimpulan dengan dibimbing guru

Strategi

Lembaran kerja dan penyoalan secara kelas.


1 comment:

  1. Bagus! Paparan hasil tugasan sem 1, RPH Objektivisme dan Konstruktivisme.

    ReplyDelete

Followers